شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

مقاله
شناسه پست: 147
بازدید: 694

رزومه به عنوان پلی میان شما و شغل موردنظرتان عمل می‌کند، بنابراین نباید از اهمیت آن غافل شد. برای اینکه رزومه شما در میان سایر رزومه‌ها دیده شود باید علاوه بر محتوای متنی، طراحی آن نیز زیبا باشد تا تأثیرگذاری بیشتر داشته باشد. طراحی قالب رزومه یکی از موارد مهمی است که قبل از ارسال رزومه به کارفرما باید به آن توجه داشت چرا که تأثیر زیادی در پذیرش شغل مورد نظر دارد. با ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی 5 نکته مهم در طراحی قالب رزومه بپردازیم.

رزومه چیست و چه اهمیتی دارد؟

رزومه نوعی سند تبلیغی است که در آن ویژگی‌هایی از قبیل سوابق تحصیلی، شغلی و دستاوردهای یک فرد به کارفرما ارائه می‌شود. کارفرما با در دست داشتن این اطلاعات به راحتی می‌تواند توانایی‌ها و مهارت‌های افراد را برای استخدام ارزیابی کند و بهترین گزینه را انتخاب کند. یک رزومه خوب و مناسب، اطلاعات و تجربیات کاری شما را به بهترین شکل ممکن به کارفرما منتقل می‌کند از این رو می‌توان گفت که هر چه کیفیت و طراحی قالب رزومه بهتر و زیباتر باشد اثرگذاری آن نیز به مراتب بیشتر خواهد بود.

در فضای رقابتی امروزه برای پیداکردن شغل ایده‌آل، همواره افرادی موفق می‌شوند که علاوه بر داشتن رزومه حرفه‌ای بتوانند تأثیرگذاری بیشتری نسبت به سایر افراد متقاضی داشته باشند طراحی قالب رزومه از جمله عواملی است که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است به نحوی که علاوه بر نشان‌دادن اطلاعات فردی به بهترین شکل، تأثیرگذاری بیشتری نیز نسبت به سایر رزومه‌ها دارد. در ادامه با برخی از نکات مهم در طراحی قالب رزومه آشنا خواهیم شد.

5 نکته مهم در مورد طراحی قالب رزومه

توجه به اولویت اطلاعات رزومه

اولویت بندی اطلاعات همواره از نکات مهمی است که باید در طراحی رزومه حرفه‌ای به آن توجه داشت. اولویت بندی اطلاعات در رزومه موجب می‌شود که کارفرما در ابتدا با مهم‌ترین ویژگی‌های شما آشنا شود و تصمیم‌گیری بهتری نسبت به انتخاب شما داشته باشد. به طور کلی در طراحی رزومه حرفه‌ای، سازمان‌دهی اطلاعات به دو صورت‌ زیر انجام می‌شود:

اولویت بندی اطلاعات در رزومه‌های عمومی

توصیف خلاصه از اطلاعات

مهارت‌های تجربی

سوابق شغلی

تحصیلات

دوره‌ها و گواهینامه‌ها

این شیوه سازماندهی اطلاعات، روشی است که اکثر کارجویان زمانی که تصمیم به طراحی قالب رزومه خوب می‌گیرند از آن استفاده می‌کنند و به ترتیب اطلاعات خود را در رزومه می‌نویسند. یک از دلایل استفاده از این نوع رزومه‌ها این است که همه اطلاعات دقیقاً همان جایی که کارفرما انتظار دارد قرار گرفته است و او به راحتی می‌تواند اطلاعات و مهارت‌های شما را بررسی کند.

اولویت بندی اطاعات برای رزومه‌های دانشجویی

تحصیلات

مهارت‌های تجربی

مسئولیت‌هایی که در دانشگاه برعهده داشته‌اید.

فعالیت‌های خارج از کلاس و جوایز و تقدیر نامه‌هایی که دریافت کرده‌اید.

مهارت‌ها و گواهینامه‌ها

همان‌طور که می‌دانیم بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها برای استخدام و جذب افراد، حداقل یک تا دو سال سابقه کار می‌خواهند اما اگر شما جزو افرادی هستید که به تازگی فارغ‌التحصیل شده‌اید و سابقه کار زیادی ندارید پیشنهاد می‌کنیم در طراحی رزومه خود از ساختار اطلاعاتی بالا استفاده کنید.

هنگامی که اطلاعات تحصیلی و مهارت‌های تجربی خود را در بالاترین بخش رزومه می‌نویسید در واقع نوعی سیگنال را به کارفرما می‌دهید که شما یک فرد تحصیل‌کرده و متخصص هستید که آماده فعالیت حرفه‌ای در زمینه کاری موردنظر هستید.

زیبا بودن قالب رزومه

زیبا و چشم‌نواز بودن قالب رزومه تأثیر زیادی در جلب نظر کارفرما دارد. استفاده از رنگ‌های مناسب، طراحی حرفه‌ای و شلوغ نبودن رزومه باعث برتری و تأثیرگذاری بیشتر رزومه شما نسبت به سایر رزومه‌ها می‌شود از این رو توصیه می‌شود نسبت به طراحی قالب رزومه خود توجه زیادی کنید چرا که با این کار شانس پذیرفته شدن شما برای آن شغل بیشتر می‌شود.

توجه به مهارت‌های نرم

مهارت نرم، مهارتی است که نمی‌توان آن را به راحتی با ابزارهای معمول اندازه‌گیری کرد. درواقع این مهارت‌ها بر چگونگی کار تأثیر دارند و نحوه تعامل شما با دیگران، چگونگی حل مسائل و روش مدیریت فعالیت‌ها را شامل می‌شود. این نوع از مهارت‌ها به عبارتی جزء اصلی‌ترین و بنیادی‌ترین مهارت‌های یک فرد به شمار می‌روند که به رشد و توسعه فردی و همچنین رشد کسب و کار کمک می‌کنند.

شاید بتوان گفت بیشتر کارفرماها به مهارت‌های نرم توجه زیادی دارند چرا که توانایی گوش‌دادن فعال به مشتریان و همچنین آماده‌کردن خدمات موردنیاز آن‌ها به شکل مؤدبانه، لازمه داشتن مهارت نرم است.

 

همه چیز را در رزومه ننویسید

از نکات مهم دیگری که در طراحی رزومه می‌بایست به آن توجه کرد ننوشتن اطلاعات غیر مفید و اضافی است. نوشتن اطلاعات بیهوده موجب سردرگمی کارفرما می‌شود و علاوه بر این باعث می‌شود به سادگی مورد قضاوت قرار گیرید به همین دلیل سعی کنید در رزومه خود تنها اطلاعات مهم و مفید را بنویسید. یک رزومه خوب برای استخدام باید یک تصویر کلی از ویژگی‌ها و مهارت‌های شما ارائه بدهد نه اینکه با اطلاعات غیر مفید موجب تأثیر منفی در روند استخدام شما شود.

خودتان را جای کارفرما بگذارید

مطمئناً نوشتن و طراحی رزومه حرفه‌ای کاری دشوار و زمانبر است. اما با این حال داشتن یک رزومه مناسب، اولین قدم برای رسیدن به شغل ایده‌آل است. اگر می‌خواهید یک رزومه خوب بنویسید پیشنهاد می‌کنیم خودتان را جای کارفرما قرار دهید و اطلاعاتی را داخل رزومه بنویسید که فکر می‌کنید مفید واقع خواهد شد چرا که کارفرما فردی است که در جستجوی یک نیرو حرفه‌ای با رزومه خوب است و طراحی رزومه از دید او باعث می‌شود بتوانید از ارائه اطلاعات غیر مفید دوری کنید و یک رزومه حرفه‌ای را طراحی کنید.

سخن آخر

همواره طراحی رزومه حرفه‌ای به این دلیل اهمیت دارد که اولین آشنایی شما با کارفرما از طریق آن صورت می‌گیرد. به همین دلیل زیبا با بودن قالب رزومه و اولویت بندی اطلاعات مفید در آن باعث می‌شود یک گام جلوتر از رقبای خود حرکت کنید و نظر کارفرما را جلب کنید و او را برای استخدام خود ترغیب کنید.